Zánět ledvin je z lékařského hlediska velmi složitou nemocí, u níž si nejsme stoprocentně jisti ohledně jejich příznaků, ale ani přesností týkajících se jejich příčin. Je proto velmi těžké popsat mechanismus, jak vlastně tato nemoc funguje, kdy a za jakých podmínek se vyskytuje. Ohledně příčin vzniku onemocnění ledvin se vedou dlouhé diskuze mezi všemi odborníky. Ti se ale shodují v jednom. U třiceti až čtyřiceti procenty nakažených nelze přesně najít příčinu této choroby.
Statistické údaje pomáhají jak lékařům, tak i pacientům. Tak se na některé podívejme. Velkým nebezpečím spojeným s ledvinami je cukrovka. Dokonce až ve čtyřiceti procentech případů selhání ledvin to má na vině právě cukrovka. Jedná se teda o velmi rizikovou nemoc, což není dobré podceňovat. Další nebezpečí hrozí ze strany onemocnění cév, či tzv. ischemická onemocnění ledvin. Zde hovoříme asi o dvaceti procentech případů.
Jak již bylo popsáno výše, zjistit hlavní příčiny nemoci může být v některých případech velmi složité. Ale jak je zřejmé, nic nevzniká samo, vždy tam nějaká ta příčina musí existovat. Asi nejpravděpodobnější příčinou mnoha zánětů ledvin je postupné šíření bakterií přes močovod až do močového měchýře. Tyto bakterie mohou putovat dále do ledvin.
Tento způsob nákazy není jediným, a tak nelze vyloučit, že se pacient nakazil přenosem bakterií pomocí krve. Ty se dostanou z nějakého jiného místa v těle, kde propukl zánět. Ten se poději, po uplynutí určité doby, začne šířit dále do těla. Roznáší se pomocí krevního oběhu, takže se může prakticky dostat kamkoliv, klidně i do ledvin.
Bakterie jsou pouze jedním viníkem. Dalšími jsou například virová onemocnění nebo dokonce plísně. Ty se mohou docela snadno dostat do tkání ledvin a zde napáchat pěknou škodu. Mohou zde ovlivňovat samotnou funkci buněk, která se může narušit.
Výše byly popsány pouze vnitřní spouštěče nemoci. V těle ale fungují i buňky, které jsou součástí imunitního systému. Ty mohou také vést k rozvoji zánětu. Buňky fungující v imunitním systému se snaží likvidovat cizorodé mikroorganismy. Bohužel při této činnosti může dojít i k porušení vlastního těla.
Jak již bylo popsáno, je velmi složité určit, jaká přesná příčina má za následek zánět ledvin v konkrétním případě. Nastínili jsme, že existuje alespoň několik pravděpodobných faktorů, které celý vznik a následný průběh nemoci ovlivňuje. Ať už je pravá příčina zjištěna, či nikoli, můžeme obecně říci, že zánět ledvin souvisí s omezením odchodu moči z těla ven.
Jedná se o jeden z nejčastějších problémů. Zánět ledvin je také často doprovázen jinou, mnohdy nebezpečnější chorobou, jako je například rakovina močového měchýře nebo rakovina prostaty. Zabránění přirozeného odchodu moči může mít ale i další příčiny, jako je třeba výskyt močových kamenů, které zatarasí cestu pro odchod moči. To může mít za následek i další komplikace, jako je výskyt bakterií.
Rizikovou skupinou, u které se můžou problémy s ledvinami objevit, jsou těhotné ženy. Ty díky tlaku na močový měchýř můžou mít ztížený odtok moči též. Obecně lze říci, že ženy jsou mnohem rizikovější skupinou, než muži v problémech s ledvinami a močovými cestami. A to těhotné ani být nemusí. Je to dáno celkovou anatomií lidského těla, kdy žena disponuje mnohem kratší močovou trubicí, než muž. Močová trubice žen navíc leží hned vedle pochvy a v blízkosti análního otvoru, což může vést ke snadnému přenesení infekce.