Během posledních několika desetiletí se prudce zvýšil nárůst starší generace. Mladší ročníky nejsou tak silné, jako bývaly. Jedním z důsledků této situace jsou i vzrůstající problémy se záněty ledvin. Shodli se na tom přední odborníci zkoumající tuto chorobu a její příznaky. Záněty, ač to možná není tak vidět, patří mezi velmi vážná onemocnění, která v mnohých případech končí smrtí člověka. Proto je velmi důležitá jak prevence, tak i včasná návštěva lékaře.
S návštěvou lékaře není radno otálet. Protože pacient si může mylně diagnostikovat nějakou banální chorobu, která to vůbec být ani nemusí a pak už je pozdě. Včasné odhalení nemoci je velmi podstatné co se týče jejího dalšího průběhu. Pokud se nemoc přechází, mohou nastat další komplikace v podobě funkce ledvin nebo jiných komplikací, které mohou mít i trvalé následky na těle.
Zánět není jen tak nějaká lehká nemoc, proto je důležité znát její hlavní a jasné příznaky. Má jich celou řadu. Skutečností ale je, že u každého pacienta se nemoc může projevit trošku odlišným způsobem, a tak je složité napsat úplný výčet všech příznaků. Každý člověk prožívá nemoc jinak, někdo prodělá jen některé z hlavních příznaků a jiný, ten jich může mít hled několik zároveň.
Obecně ale lze konstatovat, že mnoho případů spojuje jeden příznak, a tím je neustálé nutkání močení. Časté močení neomezuje člověka jen ve dne, obvykle se nutkání objevuje i v noci, kdy budí pacienta.
Kromě toho, že pacienta obtěžuje neustálé močení všude, kam se jen hne, dochází i ke změnám průběhu močení. I přesto, že má pacient pocit, že se mu chce močit, nejde mu to. Jedná se o velmi traumatizující chvilky, které mohou vyústit i v psychické problémy. Člověk strávit na toaletě i delší dobu, aniž by se skutečně vymočil. Tato nemožnost se vymočit je spojena s pálením a pichlavým pocitem v oblasti močových cest. Samotná moč, pokud se člověku podaří vymočit, má rozdílnou barvu, než na jakou jsme zvyklí, dále se v ní mohou vyskytovat stopy krve, hnisu. Moč má dále velmi nepříjemný zápach.
Zánět ledvin, jak již bylo výše napsáno, může doprovázet spousta méně častých příznaků. To je riziko toho, že se nemoc nemusí odhalit hned v počátku. Kromě častého nutkání k močení jsou zde teda ještě příznaky jako tlak v břichu nebo bedrech, zvýšená tělesná teplota, která může přesáhnout i 38 °C, což už není málo. Člověk může být celkově oslaben, pociťovat únavu, zmatení a často se objevuje i pocit na zvracení.
Objevují se ale i případy, kdy se zánět objeví i bez těchto viditelných příznaků. Nebezpečné jsou i situace, kdy se objeví běžné příznaky jiných nemocí, jako je teplota nebo malátnost. V těchto případech nemusí dojít k včasnému odhalení nemoci. Výjimkou nejsou ani případy pacientů, kteří měli příznaky obyčejné chřipky, a nakonec se z toho vyklubalo selhání ledvin.
Nastane-li selhání ledvin, není to už vůbec žádná banalita. Proto je dobré si zde alespoň nějaké příznaky připomenout. Charakteristickým příznakem je zvýšený krevní tlak a chudokrevnost. Dále se může rozvíjet osteoporóza nebo projevy svědění kůže.
Všechny tyto příznaky je dobré konzultovat s odborníkem a objeví-li se ihned ho navštívit. Pokud ale přeci jen se najde někdo, kdo nevyhledá odbornou pomoc, může dojít k tzv. uremickému syndromu. To je stav, kdy se tělo nedokáže zbavit močoviny. Tělo se začne bránit různými projevy, jako je zvracení, rychlý a neplánovaný úbytek na váze nebo průjmy s obsahem krve.