Vir HIV byl objeven v 80. letech 20. století. V lidském těle ničí přirozenou imunitu organismu, a to prostřednictvím hubení bílých krvinek (tzv. T lymfocytů). Následkem úbytku bílých krvinek poté dochází k selhání obranyschopnosti organismu a postupnému rozvoji AIDS (Acquired Immuue Deficiency Syndrome = „syndrom získané imunitní nedostatečnosti“). V současné době jsou známy dva viry HIV – HIV 1 a HIV 2, které se navzájem podstatně liší. Přenos na člověka je přisuzován šimpanzům a africkým opicím.
Vir HIV je zákeřný především v tom, že nakažený člověk o své chorobě dlouho neví. Příznaky nemoci se totiž mohou objevit až za několik let. Během této doby tak může virem nakazit i další osoby. Doba, po které se nemoc projeví je značně individuální a závisí mimo jiné také na obranyschopnosti organismu, životním stylu a složení stravy. Mezi první příznaky se řadí bolesti hlavy, svalů a kloubů, horečka, únava, hubnutí nebo průjmy. Po nějaké době se onemocnění ohlásí znovu a to prostřednictvím různých infekcí, chronických zánětů střev nebo tuberkulózy. Typický je například pásový opar. Člověk nakažený virem HIV je celkově pohublý a značně strádá.
Virem HIV se lze nakazit prostřednictvím pohlavního styku (análního, vaginálního i orálního) bez dostačující ochrany, přenosem krví (např. injekční stříkačkou nebo krevní transfuzí) nebo přenosem z těla matky na plod. V České republice se však od roku 1987 všichni dárci krve povinně testují na přítomnost viru HIV. Také těhotné ženy jsou testovány, aby se zabránilo případnému přenosu infekce na novorozence. Virem HIV se nelze nakazit používáním společných prostor, společným používáním nádobí ani podáním ruky s nakaženým člověkem. Taktéž líbání nepředstavuje žádné nebezpečí, pokud nejsou ústa poraněná.Velmi malé množství viru obsahují ale např. sliny, slzy nebo moč – díky opravdu nízké koncentraci je však riziko nákazy prakticky nulové.
Pro člověka s tímto virem představuje jakékoliv banální onemocnění obrovskou zátěž a riziko. V současné době je AIDS stále ještě nevyléčitelnou nemocí. Léčba tak spočívá v mírnění obtíží a příznaků onemocnění. Podávané léky se snaží zastavit proces množení viru. Na celém světě je více než 40 miliónů lidí nakažených virem HIV.
Prevence nakažení virem HIV spočívá v dodržování zásad bezpečného pohlavního styku (tzn. věrnost partnerů, omezení počtu sexuálních partnerů a používání kondomu), zamezení společného sdílení injekčních stříkaček u uživatelů drog a dodržování přísných bezpečnostních předpisů při manipulaci s krví ve zdravotnických zařízeních. Jak už bylo zmíněno, HIV je v současné době stále ještě nevyléčitelnou pohlavní chorobou. Včasná diagnóza však zabraňuje dalšímu šíření nákazy a umožňuje zlepšit prognózu choroby a prodloužit pacientovi život.