Kapavka

Kapavka patří k nejčastějším pohlavním chorobám na světě. Jde o infekční nakažlivé onemocnění, které vyvolává bakterie Neisseria gonorrhoeoe (někdy nazývaná jako gonokok). Nejčastěji se šíří pohlavním stykem a to převážně mezi mladými lidmi ve věku od 15 do 35 let. Rizikovou skupinou jsou také uživatelé drog. K přenosu kapavky může dojít i z matky na dítě během porodu. V takovém případě jde o zánět oční spojivky. Tato forma přenosu se však v České republice nevyskytuje, neboť se narozeným dětem preventivně aplikují oční kapky.

Inkubační doba činí 2 – 14 dní. Bakterie se nejprve usazuje u mužů v močové trubici a u žen v děložním hrdle. Dále také v konečníku, hltanu nebo v očích. Později se může rozšířit i do dělohy a vejcovodů, kde může zapříčinit pánevní zánětovou nemoc a vést tak například až k neplodnosti. U mužů může dojít k rozšíření do nadvarlat, varlat a prostaty a také způsobit neplodnost.

Příznaky u žen:

– vaginální výtok

– obtížné močení

– krvácení po pohlavním styku

– později křeče, bolestivost

– samovolné krvácení

– horečka

Příznaky u mužů:

– obtížné močení doprovázené pálením

– hnisavý výtok z močové trubice

– později bolest šourku

Téměř 50% žen nakažených kapavkou nemívá žádné příznaky, což napomáhá k nevědomému šíření onemocnění. Přibližně u 0,5 – 3% nakažených lidí se vyskytuje tzv. diseminovaná kapavka. V tomto případě se infekce šíří na další orgány, nejčastěji na kůži, kolena, prsty, zápěstí. Typickým příznakem jsou oteklé zarudlé klouby.

Léčba kapavky je v České republice ze zákona povinná. Spočívá v užívání antibiotik. Důležitá je samozřejmě i léčba všech současných sexuálních partnerů nakažené osoby. Po skončení léčby je pacient ještě nějakou dobu kontrolován. Kapavka bývá často spojena také s výskytem chlamydiových infekcí. Kapavka také výrazně zvyšuje riziko nakažení virem HIV.

Prevencí kapavky je zodpovědné sexuální chování, tzn. věrnost partnerů, omezení počtu sexuálních partnerů a používání kondomu.

Filed in: Pohlavní nemoci
© 2012- Doktornet.cz :::