Potíže se střevy trápí jak dospělé, tak i děti. Jedná se o akutní zánět nejen střev, ale i žaludku. Inkubační doba střevní chřipky se pohybuje mezi několika hodinami až pěti dny. Pokud se chcete střevním potížím vyhnout obloukem, pak byste měli dbát na prevenci v podobě dodržování hygieny.
Příznaky střevní chřipky
Hlavním příznakem jsou průjmy, které se dostaví několikrát denně. Objevit se může i zvracení, které v kombinaci s častými průjmy vede k dehydrataci, a to převážně u dětí. Kromě těchto dvou příznaků se zde objevují i příznaky chřipky klasické. A aby toho nebylo málo, přidat se může i horečka, malátnost či únava.
Střevní potíže u dětí
Pokud postihne střevní chřipka malé dítě, pak se může jednat o vážný stav. Proto raději vždy vyhledejte odborníka. Je to proto, že každé tělo potřebuje doplňovat potřebné množství tekutin, což u dětí bývá zpravidla nemožné. Dodržovat se musí nejen pitný, ale i dietní režim, jelikož v tomto stavu se nesmí užívat mléko. Jestli postihla střevní chřipka kojence, pak je nutné jej hospitalizovat a podávat výživu nitrožilně.
Dieta při střevní chřipce
Jelikož potřebujte zničit ve svých střevech bakterie a viry, pak je dieta tím nejlepším způsobem ke srovnání mikroflóry vašeho organismu. Hlavní je dodržovat pitný režim, avšak po malých doušcích. První den byste správně neměli vůbec jíst, pouze pít černý či bylinný čaj nebo neperlivou vodu. Ve druhém a třetím dnu můžete začít jíst suchary, suché pečivo, dušenou mrkev nebo suchou rýži. Vždy však po malých porcích. V dalších dnech už smíte přidat brambory, jablko a banán. Sladkosti, mléčné výrobky a tučná jídla na nějakou dobu úplně vynechejte.
Léčba střevní chřipky
Prvním krokem je vyšetření lékaře, který do laboratoře pošle vzorky vaší stolice, moči a krve. Jedná-li se o virové onemocnění, pak začnete s dietou. Při bakteriálním onemocnění se předepisují léky, zejména Endiaron. Než začnete léky užívat, vždy si přečtěte příbalový leták.