Každý z nás se asi už někdy setkal s nepříjemnými a omezujícími bolestmi zad. Ať už vás trápí bolesti po operaci nebo úrazu, či máte neustálé bolesti a neznáte jejich příčinu, vyzkoušejte osvědčené metody rehabilitace. Pojďme si ukázat některé z metod, které dokáží pojem bolest zad z vašeho slovníku vyškrtnout.
Rázová vlna
K moderním technologiím v rehabilitaci patří i rázová vlna. Ta patří k jedněm z nejúčinnějších terapií k odstranění bolesti těla. Princip je jednoduchý. Rázové vlny jsou silnější ultrazvukové nárazy, jež jsou cíleně aplikovány na bolestivá místa. Taková vlna bolest „rozbije“ a nastartuje proces hojení. Rázové vlny se používají k léčbě chronických onemocnění svalů a šlach, bolestí zad a krku. V případě akutních bolestí, které trvají méně než 3 měsíce, stačí k odstranění bolestí obvykle jedno ošetření.
Tejpování
Tejpování (taping) je oblíbená metoda, při níž za pomoci speciálních lepicích pásek nalepených na kůži v problémové oblasti dochází k uvolnění svalového napětí, stimulaci svalové výkonnosti, pasivní podpoře kloubů a vazů, ale i k podpoře lymfatického systému. Taping je proto často využíván při sportu jako prevence proti poškození kloubů a šlach, nebo při jejich nadměrném a častém přetěžování. Tejpovací páskou se dá sval i stimulovat, záleží jen na správném napnutí pásky.
Manuální lymfodrenáž
Manuální lymfodrenáž je speciální technika, jíž se působí na lymfatický systém v podkoží. Co je lymfa? Průhledná tekutina, která odvádí látky z krve (toxiny, bílkoviny, tuky, hormony, vitamíny, cholesterol…) lymfatickým systémem do jater a ledvin, kde se lymfa vyčistí a my následně tyto metabolity vyloučíme z těla ven. Lymfodrenáž je velmi účinná při pocitu těžkých nohou, při otocích z dlouhého stání nebo sezení a také pro zmírnění poúrazových bolestí.
Další účinné metody
Manuálních metod, které jsou využívány při fyzioterapii, je hned celá řada. Na neurologickém podkladě je založena například Vojtova metoda, tedy soubor cvičebných technik používaných k léčbě hybných poruch, metoda DNS (dynamické neuromuskulární stabilizace), koncept dle německé fyzioterapeutky Roswithy Brunkow, či akrální koaktivační terapie. Při bolestech zad se také osvědčily měkké a mobilizační techniky páteře a periferních kloubů podle MUDr. Karla Lewita nebo populární metoda a cvičení podle Ludmily Mojžíšové. Bolesti zad mohou být spojeny také s těhotenstvím, pro těhotné ženy je určena Alexandrova technika v těhotenství a při porodu.
Cvičení s pomůckami
Některé z metod rehabilitace zad jsou spojeny také s různými pomůckami. Při rehabilitaci se využívají kulové a válcové úseče, balanční sandály, nafukovací míče, minitrampolíny a pěnové balanční plošiny. Využíván je také terapeutický přístroj s nestabilní plochou, známý pod názvem Posturomed, kmitací vibrační tyč se středovým držákem a tlumícími díly Propriomed, BOSU i čočky plněné vzduchem nebo vodou.
Mohlo by vás zajímat: Trápí vás bolesti pohybového aparátu? Vyzkoušejte léčbu rázovou vlnou!