Rýmovník patří mezi rostliny, které jsou často doporučovány jako pomocníci při rýmě a nachlazení, k čemuž ostatně odkazuje už jeho název. Kladně ovšem působí i při mnoha dalších neduzích.
Léčivé účinky rýmovníku
Rýmovník, který se nazývá rovněž molice, je rostlina z čeledi hluchavkovitých, do které je např. řazena i bazalka, rozmarýn anebo máta. Ačkoli účinkuje při mnoha neduzích, když má kladný vliv na krevní tlak, trávení, detoxikaci organismu a mluví se rovněž o jeho antioxidačních vlastnostech, uplatnění nachází především při rýmě a nachlazení, tedy u potíží, které jsou nedílně spojeny s chladnějšími měsíci. Objevit se ale mohou celoročně, takže je dobré mít listy rýmovníku vždy po ruce.
Rýmovník jako pomocník proti rýmě a nachlazení
Rýmovník obsahuje mnoho účinných látek jako např. omega-6 mastné kyseliny anebo vitamíny A a C. Vyzdvihnout ovšem musíme především vonné silice, tedy látky, díky nimž nejenže voní jako eukalyptus, ale především jsou účinné právě při potížích s horními cestami dýchacími. Listy této teplomilné rostliny stačí pouze rozlomit, rozmačkat a inhalovat. Právě to je ostatně považováno za nejefektivnější způsob využití, neboť skutečně pomáhá. Rýmovník ovšem nachází i další uplatnění.
Další využití rýmovníku
Rýmovník můžete použít k přípravě zdravého čaje, ale doma si je možné jednoduše vyrobit i sirup, mast anebo sprej do nosu. Zároveň nachází uplatnění i jako kuchyňská ingredience. Využít jej totiž lze také při vaření polévek, případně k dochucení masa či zeleniny. Rýmovník si je přitom možné snadno vypěstovat jako pokojovou rostlinu. Nejenže se vám bude už díky jejímu pěstování doma lépe dýchat, ale obsažené vonné silice také odpuzují hmyz, a to včetně molů, takže vám může pomoci i v tomto ohledu.