Mezi nejčastější onemocnění očního víčka patří tzv. ječné zrno. Jedná se v podstatě o zánět povrchních žláz na okraji dolního nebo spodního víčka v blízkosti řas. Zánětu těchto povrchních žláz obvykle předchází množení bakterií a následné ucpání žláz. Vznikne vřídek, který tvarem připomíná právě ječné zrno, podle něhož je toto onemocnění pojmenováno. Odborně se tento útvar nazývá hordeolum.
Příznaky ječného zrna
Charakteristickým rysem ječného zrna je především bolestivost celého očního víčka, otok, zčervenání postiženého místa. Ječné zrno se naplní hnisem a může způsobit nepříjemné pocity tlaku nebo špatnou viditelnost oka. Shodným příznakem všech pacientů bývá pocit cizího tělesa v oku.
Příčiny ječného zrna
Ječné zrno způsobují většinou bakterie ze skupiny stafylokoků. Útočí častěji v případě oslabené imunity, při stavu vyčerpání, při nedostatku vitaminů nebo z důvodu špatné životosprávy či špatné hygieny. Náchylnější jsou lidé s mastnější pokožkou. Ječné zrno může ale vzniknout i na základě větších hormonálních změn nebo při dlouhodobém namáhání očí (např. špatné dioptrie v brýlích).
Léčba ječného zrna
Ječné zrno většinou nevyžaduje návštěvu lékaře. Ve většině případů totiž během 7 až 10 dnů samo praskne, hnis vyteče a vřídek se zahojí. Někdy se ječné zrno dokonce zahojí, aniž by prasklo.
Pokud však ječné zrno nezmizí do dvou týdnů, je dobré navštívit lékaře. Tomu pro potvrzení diagnózy stačí běžný pohled na postižené oko. V případě pochybností lze provést tzv. everzi neboli obrácení víčka naruby. Lékař ječné zrno sterilně nařízne a hnis vyčistí. Zákrok se provádí v lokální anestezii. Na doléčení se používá antibiotická mast, která zároveň snižuje riziko dalšího vzniku ječného zrna. Mast je k sehnání i v lékárně bez lékařského předpisu. Aplikuje se většinou 5 krát denně pod dolní víčko a na povrch horního víčka.
Při léčení ječného zrna je dobré využívat teplých bylinných obkladů (např. heřmánek nebo borová voda), které urychlí proces prasknutí zrna. V počáteční fázi ječného zrna pomůže také pulsatilla nebo silica, česnek, vitamin C nebo rybí tuk.
Prevence ječného zrna
Základním pravidlem předcházení ječného zrna je zcela jistě správná hygiena. Vyvarujte se sahání na oči během dne nemytýma rukama. Každý večer pleť důkladně odličte od make-upu. Dodržujte pravidla správného užívání v případě nošení kontaktních čoček. Pokud již ječným zrnem trpíte, nenoste kontaktní čočky. Dobré je také utužovat imunitu pravidelným cvičením a správnou životosprávou.
Pro prevenci ječného zrna je dobré tělu dodávat dostatečné množství ovoce a zeleniny, luštěnin, celozrnných výrobků, ořechů. Omezte alkohol, cukr a bílé pečivo. Při práci s počítačem dělejte pravidelné přestávky a oči zbytečně nepřetěžujte.
Komplikace ječného zrna
Komplikace ječného zrna nebývají příliš časté. Nastávají vlastně v případě, že dojde k rozšíření zánětu na slzné žlázy nebo očnici. Jinou variantou je tzv. vlčí zrno (chalazion) neboli zánět hlubokých žláz na víčkách. Na rozdíl od ječného zrna, je vlčí zrno neinfekční onemocnění, s pomalejším průběhem. Na víčku vznikne nejprve otok a zarudnutí. Poté se vytvoří tvrdá bulka ve velikosti 3 až 8 milimetrů. Vespodu víčka je hmatatelná zanícená žláza.
Pro léčbu vlčího zrna se používají také antibiotické masti spolu s kortikosteroidy. Vlčí zrno však většinou samo od sebe nepraskne a nezhojí se. K jeho vyléčení je potřeba chirurgický zákrok, při kterém se celá žláza zpod víčka vyřízne.