Mluví-li se o některých nemocech, často se uvažuje o dědičném vlivu. Dříve nebo později, objeví-li se nějaká nemoc, se uvažuje o dědičném vlivu. Ať už se jedná o jakoukoliv nemoc, například alkoholismus, deprese, alergie, ale třeba i cukrovka. Všichni příbuzní se začnou dříve nebo později tázat na to, co pacient dostal při narození do vínku. Myšlenky týkající se dědičnosti v případě hemoroidů se ale ve společnosti téměř neobjevují. Hemoroidy jsou poměrně intimní nemocí, se kterou se nikomu moc nechce na světlo. Ale i přes to je to nemoc jako každá jiná a tak není důvod k ostychu. V případě hemeroidů hraje dědičnost významnou roli, a tak není od věci se této záležitosti věnovat dopodrobna.
Moderní medicína, která je v případě zkoumání této nemoci, na poměrně vysoké úrovni, dospěla k závěru, že trpí-li pacient hemoroidy, je téměř jisté, že se tato nemoc objevila již u někoho z příbuzenstva. Bohužel je nutné konstatovat, že osoba, jejíž rodiče, sourozenci nebo dokonce vlastní děti trpí hemoroidy, postihne tato nepříjemná nemoc i ji. Tato pravděpodobnost je až trojnásobně vyšší než u osob, v jejichž příbuzenstvu se nemoc nevyskytuje.
Ale na druhou stranu je nutné podotknout, že dědičnost není nejdůležitějším faktorem, který výskyt nemoci ovlivňuje. Obvykle hlavními příčinami hemoroidů je jak stah řitního svěrače, ale nejčastěji právě zácpa. Stah řitního svěrače nelze nijak ovlivnit. Jedná se totiž o přirozenou stavbu těla, do které člověk nijak zvlášť zasahovat nemůže.
Naproti tomu zácpa, jejíž vznik může prakticky člověk omezit. Při prevenci těchto problémů je nutné dbát na správnou skladbu jídelníčku, zvlášť na její pestrost a kvalitu. Jídelníček totiž výrazně ovlivní chod našeho trávicího ústrojí, jehož stav následně ovlivní možný výskyt zácpy. Strava, která neobsahuje vlákninu je naprostým spouštěčem zácpy. Právě nedostatek této látky ve stravě je rizikový. Podívejme se na to ze stravovacích návyků v různých částech světa. Například v našich podmínkách se s hemoroidy potýká zhruba každý druhý občan, naproti tomu v rozvojových zemích, kde je jejich hlavní obživo rostlinná strava, se s tímto problémem setkáme asi jen u dvou procent populace.
Naprosto opačnou příčinou vzniku hemoroidů jsou průjmy. Takže zácpa není jediný spouštěč. Díky silným průjmům je narušena a silně překrvena oblast, kde dochází k výskytu hemoroidů. Zde je doporučení takové, že by se občané měli vyhnout extrémní konzumaci potravin, případně nápojů, které způsobují abnormálně vysokou dráždivost. Z potravin to je například chilli nebo pepř, všechna ostrá v kořeněná jídla, ale překvapivě také mořské plody. Z nápojů je to pivo, víno, káva, nebo dětmi tak milované kakao.
Špatný životní styl je jednám z příčin vzniku hemoroidů. Velmi snadno se k těmto problémům může člověk dostat právě prostřednictvím například sedavého povolání. Sportovci pozor! Rizikem je i častá jízda na kole nebo na motocyklu, ale i jízda na koni. Přirozené potřeby je nutné vykonávat, kdy je to aktuální. To znamená, že není dobré, pokud člověk své hygienické potřeby oddaluje nebo se je snaží potlačit. Na druhou stranu taky není vhodné na toaletě trávit dlouhý čas, jak je někdo zvyklý luštěním křížovek nebo hraním her na mobilním telefonu.
Ženy jsou taky rizikovou skupinou, převážně v době těhotenství, případně samotný porod. Tím, jak ženě roste děloha je zvýšen tlak. Následně dochází k ztížení odtoku krve. Statistické údaje jsou neúprosné a mnohdy až děsivé. V tomto případě se uvádí, že až čtyři z pěti žen v průběhu těhotenství nebo šest neděl po porodu trpí hemoroidy.