Jak účinně předcházet hemoroidům

Stejně jako u jiných nemocí je velmi důležitá prevence. Ta se v případě hemoroidů skrývá hlavně v celkovém životním stylu. Je nutné jak pohyb, tak i odpočinek. Pokud člověk pracuje někde v kanceláři, je nutné, aby toto sedavé zaměstnání kompenzovali například nějakým sportem. Sportovní vyžití by mělo být takové, aby nezatěžovalo problémové partie, takže nevhodná je například cyklistika nebi silniční motokros. Vhodným sportem je plavání, během kterého se uvolní celé tělo. Během sportu nejde o žádné profesionální výkony nebo přetěžování organismu. Jde pouze o běžný pohyb, který by ale měl být prováděn co nejpravidelněji.

V prevenci proti hemoroidům hraje taky významnou roli stravování. Vhodně sestavený jídelníček je základem všeho. Dobré je se při jeho sestavováno poradit s lékařem, případně dietologem, kteří vědí, které potraviny jsou vhodné a které je lepší vynechat. Je dobré se vzdát některých potravin, jako jsou ostré či pikantní věci, které mohou dráždit trávicí systém. Naopak výborná je zelenina a ovoce, ale pozor, jen v syrovém stavu, žádná tepelná úprava zde není na místě. Dále jsou skvělé celozrnné potraviny. Výrobky, které obsahují vlákninu, jsou vážně prospěšné pro dobré trávení. Jídelníček by měl být teda plný potravin obsahujících vlákninu, pokud se člověk chce vyhnout hemoroidům. Další nevhodnou složkou potravy je cukr. Proto milovníci čokolád, cukrovinek a sladkého jídla jsou v nevýhodě a budou se muset alespoň částečně vzdát svých oblíbených pochoutek.

Tekutiny jsou velmi důležité jako prevence. Nejlepší tekutinou je samozřejmě čistá voda, případně čaj. Minimální množství vody jsou alespoň dva litry denně, lépe však tři. Vyhnout by se konzument měl sladkým vodám, syceným minerálkám nebo dokonce alkoholu.

Pokud bude člověk dodržovat, alespoň částečně doporučená preventivní opatření, jako je sport, správný jídelníček, či správná životospráva může minimalizovat riziko vzniku hemoroidů. Nejedná se sice o stoprocentní jistotu, že nemoc nepropukne, ale tato preventivní opatření může pomoci celému organismu. Je žádoucí, aby stolice člověka nebyla příliš tuhá, ale na druhé straně ani průjmovitá.

Rizikovou dobou vzniku hemoroidů je zácpa. Objeví-li se, není vhodné, aby si člověk k vyměšování pomáhal jakýmikoliv projímavými preparáty. Ani kdyby se jednalo o přípravky tvářící se jako přírodní. Všechny tyto preparáty mohou tělu totiž spíše ublížit, než aby pomohly. Nejlepším řešením těchto problémů je úprava pestrosti jídelníčku a zařazeni vhodných potravin.

Co se týče samotného pobytu na toaletě, není vhodné přílišného spěchu. Na druhou stranu ale není dobré trávit na toaletě příliš dlouho času čtením novin nebo luštěním křížovek. To vše může být spouštěčem této choroby.

Člověk by nikdy neměl zapomínat na pravidelnou a hlavně pečlivou intimní hygienu. Obyčejné tvrdé toaletní papíry rozhodně nejsou vhodné. I z dne se vyplatí investovat do kvalitního jemného toaletního papíru, který nedráždí a nepoškozuje rizikové partie. Po každé defekaci by mělo být samozřejmostí, že si člověk omyje ony partie vlažnou vodou, vysoušení vy mělo proběhnout opět nějakým jemným toaletním papírem či jemným ručníkem.

Závěrem je dobré říci, že všechna výše zmíněná doporučení jsou opravdu dobrá nejen jako prevence hemoroidů, ale i mnoha dalším nemocem. Kromě toho je možné cvičení speciálních cviků, které se zaměřují na trénink řitního otvoru. Lze je praktikovat kdekoliv. Jedná se o jednoduché stahování řitních svalů v délce asi tří vteřin ve dvaceti opakování denně.

Filed in: Hemoroidy
© 2012- Doktornet.cz :::