Jak probíhá lékařské vyšetření hemoroidů

Hemoroidy patří mezi onemocnění, se kterým se nikdo rozhodně nebude chválit. Jedná se o téma, které je stále ještě dost tabuizováno. Proto ani vyšetření u lékaře není ničím, za čím by se lidé hnali. Z těchto obav bychom chtěli na následujících řádcích alespoň přibližně popsat návštěvu lékaře, aby se potencionální pacienti nemuseli ničeho obávat a věděli, do čeho jdou. Návštěva lékaře je nutné v každém případě a to co nejdříve po objevení se prvotních příznaků. Hemoroidy jako nemoc nepředstavují nějaké vážnější onemocnění, ale člověk nikdy nemůže vědět, zda se skutečně jedná o toto onemocnění nebo má pacient nějakou vážnější chorobu, která si žádá okamžitou léčbu. Například se může jedna o nádor nebo polypy.

Ještě než se pacient rozhodne se svým problémem navštívit lékaře, měla by si nejdříve dobře promyslet základní údaje, týkající se příznaků, jako například kdy s poprvé objevily, jaké vůbec jsou a jaká opatření člověk, jako pacient, podnikl.

Pro lékaře je velmi dobré, pokud pacient dokáže přesně popsat místa, ve kterých k bolestem dochází a samotnou povahu bolesti, zda je tupá, pálivá nebo třeba bodavá, jak se projevuje, její délku a intenzitu. Stejně tak jsou důležité další příznaky, které doktora budou jistě také zajímat, jako je třeba bolest břicha a podobně. Doprovodné krvácení, samozřejmě pokud se objevuje, musí doktor znát dopodrobna. Jeho intenzitu, zbarvení, ale taky složení krve, zda se v ní objevuje stolice, hlen a podobně.

Pacient nesmí zapomenout lékaři popsat zduření, případně svědění a pálení v oblasti otvoru konečníku. Stejně tak je nutná informace ohledně sekretů vycházejících z konečníku. Další příznaky doprovázející nemoc může být teplota. Nechuť k jídlu nebo třeba neplánované náhlé hubnutí. Nezapomeňte lékaře informovat o rakovinovém onemocnění mezi příbuzenstvem, protože tito pacienti mohou být náchylnější k nemocem.

Po úvodní konzultaci lékaře s pacientem nastává samotné vyšetření. Lékař je povinen pacienta informovat o průběhu vyšetření. Proto se nikdo nemusí bát nějakého zákroku ze strany lékaře, který by pacient nečekal.

Jako první krok vyšetření lékař většinou zvolí prohlídku břicha. Prohmatá a proklepe ho, aby případně zjistil jeho bolestivost. Následuje vyšetření ve speciální poloze. Pacient si klekne na všechny čtyři, vyšpulí zadek, prohnou páteř. Pacient by se měl snažit dostat se do této polohy. V případě, že není tak pohyblivý, může pacient být vyšetřen vleže na boku.

Na oblast konečníku se zaměří lékař jako první. Pouhým pohledem zjistí, jak moc je nemoc rozšířena, zda se objevily píštěle, otoky, bradavice a podobné nepříjemnosti, doprovázející tuto nemoc. Po prvotním pohledu následuje samotné vyšetření řitního otvoru. Lékař může pacienta vyzvat, aby stáhl řitní svěrače. Lékař pomocí zasunutého jednoho prstu do řitního otvoru lokalizuje bolest uvnitř těla. Je nutné, aby měl lékař dlouhé prsty, alespoň sedm centimetrů, kvůli důkladnému vyšetření.

Na konec vyšetření lékař zavede do řitního otvoru speciální nástroje, díky nimž je možné celou oblast prozkoumat. Jedná se o přístroje, které sice laikům nic moc neřeknou, ale je dobré je zmínit. Jsou to například anoskop, který je vybaven světýlkem, dále třeba rektoskop, který obsahuje malý balónek, díky němuž se do vnitřního prostředí zavede vzduch. Ten je tam díky tomu, aby byla situace přehlednější. Kdyby náhodou ani pomocí těchto speciálních nástrojů neměl lékař dostatek informací o pacientovi, je žádoucí sáhnout po koloskopu. Tento nástroj dovede dokonce prohlédnout i celé tlusté střevo. Před tímto speciálním vyšetřením koloskopem je nutné den před vyšetřením požít roztok solí, který má projímavé účinky. Před samotným vyšetřením je nutné podat přípravky proti bolesti. Toto poslední zmiňované vyšetření patří k těm nejnepříjemnějším. Naštěstí celé vyšetření trvá v rozmezí od patnácti do třiceti minut.

Filed in: Hemoroidy
© 2012- Doktornet.cz :::