Crohnova nemoc, ale také Crohnova choroba, je zánětlivé onemocnění, chronického charakteru, projevující se v trávicím ústrojí, nejčastější oblastí výskytu je mezi tenkým a tlustým střevem. Nemoc se začala během poslední asi dvaceti let stále více rozšiřovat. Její nárůst je velmi velký. Rizikovou skupinou jsou osoby mezi dvacátým a čtyřicátým rokem věku, což je vlastně velmi široké rozpětí. Velmi malá pravděpodobnost je výskytu nemoci ve stáří. U dětí je možnost výskytu, ale její procento je velmi malé a stává se tak většinou jen ve výjimečných případech. Pokud se nemoc projeví u dětí, vede to k zakrnění růstu a nízké váze. Existuje několik průběhů této nemoci, takže nelze obecně říci, jak vlastně bude probíhat. U části pacientů je průběh velmi pozvolný, na druhé straně jsou i případy, kdy nemoc působí velmi rychle.
Akutní případ této choroby může mnohým připadat podobný jako zánět slepého střeva. Hlavními symptomy jsou bolesti v podbřišní části, zvýšená teplota, nevolnost, náhlé snížení váhy těla. Ve výjimečných případech může doktor diagnostikovat až ohrožení na životě. V tomto případě následuje okamžitý chirurgický zákrok.
Naproti tomu chronický pozvolný průběh nemoci je charakteristický častými průjmy. Tento hlavní příznak je doprovázen motáním hlavy, malátností a celkovým vysílením těla. V době silných průjmů je důležité dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. K průjmům se můžou přidat také teplota, křeče v břiše. Náhlý úbytek na váze je velmi znatelný.
I když je moderní medicína ve svých výzkumech velmi daleko, zatím se ji nepodařilo přijít na to, co se za touto nemocí vlastně skrývá. Ani dlouholeté výzkumy nepřinesly bližší výsledky, které by posunuly tuto nemoc dále. Ovšem existuje jedno stanovisko, za kterým si stojí mnoho specialistů, a to takové, že tato nemoc je vlastně obranná reakce lidského těla na bakterie získané potravou. To se projevuje v podobě zánětu.
Nejčastější oblastí výskytu Crohnovy nemoci je trávicí ústrojí, ve výjimečných případech se může objevit i v jiné části těla. Příznaky spojené s výskytem mimo trávicí trakt je bolest zad, ledvinové problémy, onemocnění žlučových cest doprovázené výskytem kamenů a mnoho dalších příznaků.
Zdravotní problém, který doprovází Crohnovu nemoc je vznik tzv. píštělí, což je vlastně kanálkovité propojení mezi orgánem, cévami nebo i kůží. Zde se stěna střeva proděraví směrem dovnitř, do břišní dutiny nebo třeba konečníku. Následuje zhoršení zdravotního stavu pacienta a následné hnisání.
Stane-li se tento případ, je ve většině případů nutný okamžitý chirurgický zákrok. Během tohoto zákroku je odebírána část střeva. Ani operativní zákrok ovšem není konečným řešením. Operací se totiž obtíže nemusí vždy vyřešit. Bohužel čísla jsou neúprosná. Podle statistických údajů až v polovině případů, kde byla provedena operace, se nemoc vrací v její chronické podobě.
V některých případech si za nemoc mohou lidé sami. A to špatným životním stylem, nadměrným kouřením, nevyváženým nebo nezdravým stravováním. Dopomoct může i nadbytečné množství vlákniny či rafinovaného cukru.
Crohnova choroba byla popsána jako chronické onemocnění. Má ovšem velmi kolísavý průběh, během, kterého se střídá období relativního klidu nemoci s jejími aktivními fázemi, kdy se objevují nejtěžší projevy. V případech, kdy jsou projevy nemoci tak slabé, nemusí být ani odhalena. Nemoc sama ustoupí bez jakýchkoliv zásahů. S tímto ale nikdo nemůže počítat na sto procent.