Černý kašel, jako nemoc, je znám již dlouhá léta. Ale jeho následky se v posledních několika desetiletích výrazně změnily. Ještě asi před sto lety znamenal černý kašel téměř jistou smrt. Postihoval především malé děti. V dobách Československé republiky se tato nemoc pravidelně objevovala. Ordinace lékařů každoročně navštěvovalo několik nových pacientů. Až od roku 1958, kdy bylo zavedeno povinné očkování dětí, se nemoc vytratila z povědomí obyvatel. Velkým překvapením, jak pro lékaře, tak i pro širokou veřejnost, bylo zjištění, že se v posledních několika letech černý kašel na scéně opět objevil. Během loňského roku lékaři zaznamenali až osm set případů nakažených. Bylo to nejvíce za posledních osm let. V následujících řádcích se dočtete, o jakou nemoc vlastně jde a čeho se mohou rodiče obávat, nakazí-li se jejich dítě černým kašlem.
Jak již název napovídá, černý kašel je onemocnění, při kterém dostává pacient velmi silné záchvaty kašle. Černý kašel je nakažlivé onemocnění, proto je nutné, aby postižený přišel do kontaktu s co nejmenším počtem lidí, aby se nemoc nešířila dále. Onemocnění se projevuje každým rokem. Čísla hovoří za vše. Dokazují, že každoročně se nakazí černým kašlem několik milionů lidí na celém světě. Bohužel se jedná o dost zákeřnou nemoc, která má na svědomí až tři sta případů úmrtí během jednoho. Nejsmutnější na tom je to, že většina pacientů je z řad malých dětí.
Černý kašel se velmi snadno přenáší, což je jeho největší riziko. Přenos se děje skrz kapénkovou infekci. Nejen během kašle, ale i při běžném hovoru. Nejhoršími přenašeči jsou nedávno nakažené osoby, které o své nemoci zatím ani nevědí. Ti totiž svou nemoc přenášejí dále, aniž by, sebe nebo ostatní, nějak chránili. Zde je velká pravděpodobnost, že se nemoc na neočkovaného jedince velmi snadno přenese. Pravděpodobnost je mezi osmdesáti až devadesáti procenty.
Jak již bylo popsáno výše, nemoc se objevuje především u dětí. Nejkrizovější období je mezi třetím a pátým rokem života dětí. Chybou by bylo si myslet, že dospělý člověk se s touto chorobou nemůže setkat. Omyl. Dospělý se nemocí může nakazit stejně jako dítě. Průběh je ovšem velmi specifický a může dále komplikovat následnou léčbu, protože nemoc nemusí být v čas odhalena. Z toho pramenní větší pravděpodobnost přenosu nemoci na ostatní lidi.
Velmi zajímavým zjištěním je to, že primární příznaky nemoci přicházejí až po nějaké době, tím pádem nemoc není zjištěna hned v prvopočátku. Jedná se o dobu asi dvou týdnu po přenosu infekce. I po této době ve většině případů není jasné, zda se jedná o klasické nachlazení nebo právě o černý kašel. K rozvoji charakteristických příznaků pro černý kašel dojde asi po měsíci od infikace.
Nejtypičtějšími příznaky jsou velké záchvaty kašle. Kašel je až křečovitý a většinou se objevuje v noci, kdy trvají i delší časový interval. Následuje pískavý zvuk a často zvracení. Záchvaty kašle jsou pro pacienta velmi nepříjemné a zdlouhavé. Obvykle se projevují minimálně po dobu dvou týdnů, ale výjimkou nejsou ani případy, kdy pacienta záchvaty trápí i více než měsíc. Tyto závažné případy je nutné řešit na lůžkových odděleních v nemocnici.
Černý kašel je sice vážnou chorobou, která se nesmí podceňovat, ale zároveň, pokud pacient dodržuje doporučení lékaře, dá se zvládnout. V každém případě je nutný dozor ošetřujícího lékaře. Medikamenty jsou v tomto případě taky nutností. Předepisují se obvykle antibiotika, která v některých případech nemusí sto procentně účinkovat. Dokáže zmírnit příznaky, které obtěžují pacienty, dokážou zkrátit infekční dobu pro přenos, ale samotné nemoci se díky antibiotikům člověk nikdy úplně nezbaví. Doba léčby je minimálně dva týdny.
Očkování je velmi důležitou součástí prevence. Je sice pravda, že v posledních několika letech se nemoc občas objevuje, a v čekárnách lékařů se pár pacientů za rok objeví, ale i tak je očkování velmi důležité. Právě díky němu se nemoc nerozšíří do monstrózních rozměrů, které by mohly mít katastrofální dopad na lidstvo. Více než padesát let je očkování v České republice povinné. Spolu s černým kašlem se očkuje proti tetanu a záškrtu v podobě tzv. trivakciny. Očkování není hotové během jedné aplikace. Je rozděleno do tří období. První očkování probíhá od devátého týdne do pátého měsíce, druhá vakcína následně za šest týdnů a poslední dávka je za dalších šest měsíců.