Jednou z hlavních charakteristik bulimie jakožto onemocnění je dlouhodobé střídání záchvatovitého nekontrolovatelného přejídání s chvílemi, kdy se chce nemocný rychle zbavit tímto způsobem nastřádaných kalorií. Již z toho je zřejmé, že bulimie jako taková v delším časovém horizontu výrazně postihují jak mysl člověka, tak i v podstatě celé jeho tělo.
U trpících bulimií tak zpravidla dochází k pozvolnému rozvoji deprese a úzkostných stavů spojených s neustávajícími nutkavými myšlenkami na vlastní fyzický zjev a ať už domněle či skutečně problematickou tělesnou hmotnost. Výsledkem jsou problémy se sebehodnocením a celkovým náhledem na vlastní život i bezprostřední okolí. Nízké sebevědomí, rychlé střídání nálad, problémy se soustředěním, ale i závratě.
Nejde však jen o problémy v zásadě psychického rázu. Bulimie totiž dále způsobuje nejen výrazné problémy týkající se metabolismu člověka, ale stejně tak i celou řadu jednotlivých tělesných obtíží.
Může tak například dojít ke zpomalení tepové frekvence a výraznému snížení krevního tlaku, či přímo k selhání činnosti srdce. Nestálý a nedostatečný přísun pro lidský organismus klíčových živin, zde typicky třeba nedostatek draslíku zvyšující riziko srdečních poruch, způsobuje chudokrevnost, a v posledku může skončit i celkovým rozvratem metabolismu. Poměrně běžně dochází i k dehydrataci. Z těchto důvodů je naprosto nezbytné, abychom se vždy snažili dbát také na patřičný přísun hořčíku a sodíku.
Mezi rozšířené následky bulimie počítáme rovněž závažné žaludeční problémy, a to zejména v podobě žaludečních vředů a různých zánětů. Dochází ke zpomalení trávení, navíc v důsledku častého přejídání hrozí i prasknutí žaludku. Běžné jsou průjmy nebo naopak zácpy, plynatost či silné křeče v oblasti břicha.
Z důvodu nepřirozeně častého zvracení se však bulimie nežádoucím způsobem podepisuje i na zdraví ústní dutiny: dochází ke krvácení dásní či zvýšené kazivosti zubů. Ty se zároveň stávají více citlivé na vystavení horkým či naopak studeným podnětům. Nejde však jen o důsledky častého vystavování ústní dutiny působení žaludečních šťáv. Za mimořádně totiž nebezpečné lékaři označují rovněž samotný způsob vyvolávání zvracení – nezávisle na tom, zda se tak děje prstem či dokonce pevným předmětem, totiž hrozí zranění krku či jícnu, které je mnohem bolestivější, než si běžně myslíme. Navíc se v tomto prostředí případná infekce velice snadno šíří.
Spolu s častým zvracením pak mohou přicházet i nepříjemné otoky slinných žláz ležících pod dolní čelistí, které dále přispívají k pro bulimii tolik typickému opuchnutí obličeje.
Ještě zde zmiňme alespoň problémy se svaly a klouby, kdy svaly výrazně ochabují, zatímco klouby začínají otékat. Bulimie rovněž způsobuje, že pokožka se stává příliš suchou. Na povrchu kůže se zároveň mohou objevit otlaky, mozoly, odřeniny nebo jizvy.
Pokud je nemocnou žena, dochází v důsledku hormonálních změn k poruchám menstruace nebo dokonce její úplné ztrátě, což samozřejmě může vést k nemožnosti otěhotnění či bezpečného donošení plodu.
Máme-li shrnout, bulimie patří mezi závažná onemocnění postihující doslova celé tělo, a může skončit dokonce smrtí, k čemuž obvykle dochází kvůli selhání srdeční činnosti či krevního oběhu, ale stejně tak jsou zaznamenány i případy kdy k úmrtí došlo v důsledku prasknutí přeplněného žaludku.