Brnění rukou z častého používání mobilu

Ještě v nedávné době téměř všechny někdy postihl tzv. tenisový loket. Asi většina z nás se alespoň jednou v životě probudila s prsty, které necítila nebo šíleně brnícími. Brnění rukou je nepříjemný příznak mnohých nemocí, například cukrovky, roztroušené sklerózy, ale například i v době těhotenství ženám mohou brnět ruce. v současné moderní době je ale příčin brnění rukou mnohem více. A jednou z těch moderních je právě brnění rukou v závislosti na telefonování mobilním telefonem. Ty se totiž staly součástí našeho každodenního používání a je téměř umění najít člověka, samozřejmě nemluvě o domorodém konci světa, který by mobil nepoužíval. Svůj telefon si každý hlídá, jak jen to jde, stal se téměř součástí člověka a ten ho neodkládá, ani když jde na záchod. Současným trendovým slovem se proto stal tzv. mobilní loket. A co že to vlastně je?

Nepříjemné brnění prstů je jeden z příznaků, na který si stěžují lidé v ordinacích čím dál tím častěji. Sami se pak diví, jaká je příčina vzniku tohoto brnění. Ruce začínají lidi bolet. Intenzita bolesti se stupňuje s příchodem večera. Bolestivé nejsou jen konečky prstů, ale bolest prochází celýma rukama a dostává se až do oblasti loktů.

Běžný uživatel, který používá telefon jen občas na poslání nějaké té sms, tak se strachovat nějak výrazně nemusí. Rizikovou skupinou jsou uživatelé mobilu, kteří ho používají například k výkonu svého povolání. Bez mobilu by jejich činnost neměla smysl. Pokud teda vybereme lidi, kteří mají tento problém, jedná se osoby, které volají mobilním telefonem více než jednu hodinu denně. Jedná se teda o podnikatele, telefonisty nebo manažery, kteří svůj telefon téměř nedají z rukou a bez něho by nebyli schopni výkonu povolání.

Rizikovou skupinu jsme si teda už popsali a teď se můžeme věnovat telefonování samotnému. Nikoho nemůže překvapit, že zdlouhavé telefonování sebou nese jistá zdravotní rizika. Výše popsané problémy jsou předpokládatelné. Člověk, který pravidelně užívá svůj mobilní telefon, má zažité jisté rituály. Mobilní telefon přijímám jedním prstem, zvedáme mobil k uchu stejnou rukou a pořád stejným pohybem. Tato jedna ruka je teda více zatěžována, než ta druhá. Čímž dochází k namáhání svalů a vnitřních nervů jen na jedné ruce. Držení telefonu je nepřirozený pohyb, k němuž není člověk vývojově uzpůsoben. Proto je tento pohyb pro něj náročný, i když si to vlastně nikdo neuvědomuje. Ruka je při telefonování nepřirozeně pokroucena, čímž je přerušena přirozená cirkulace krevního oběhu. Krev se tak v dostatečném množství nedostává až k samotným konečkům prstů. Prsty jsou teda méně zásobovány.

Prvotní příznaky toho, že se s námi něco děje, většinou každý přechází bez povšimnutí, protože si myslí, že se vlastně nic neděje. Zdá se běžné, že se vše dá vyšetřit bez lékařské pomoci. Podobně jako přeleženou ruku párkrát promneme a je po problému. To je ale omyl. Situace je ještě horší. Při neléčených problémech způsobených dlouhých telefonováním může stav pacienta zajít až do extrémů v podobě úplné ztráty motoriky v rukou. Stejně tak může dojít k poškození citlivosti prstů. Člověk s touto poruchou už nikdy nemusí uchopit propisku nebo nebude moct psát na klávesnici.

V každém případě je nutné si říct, co s problémy může člověk dělat. První kroky by měly směřovat k lékaři, který by doporučil možnou nápravu. Všichni se ale shodují na tom, že je nutné omezit používání mobilu. Vhodným řešením jsou handsfree sady, díky nimž může člověk telefonovat, ale nenamáhá ruce. Existují případy lidí, kteří jsou na telefonování doslova závislí a klasický způsob telefonování by za handsfree systém nikdy nevyměnili. Pro takové případy je zde alespoň drobná rada v podobě toho, že by ruce během telefonování měl střídat. Tím by docházelo k rovnoměrnému zatěžování obou rukou a ne jen jedné. Fixační pomůcky se dají použít pro zpevnění zápěstí. Je asi bláhové si myslet, že by je lidí nosili během dne, ale aspoň v noci se dají použít a dát tak odpočinek nervům.

Filed in: Brnění rukou
© 2012- Doktornet.cz :::