Rodinný procházka lesem nebo jen malý výlet do přírody mnohdy končí útokem klíštěte. V současné době jich je tolik, že je opravdu velká pravděpodobnost, že si nějakého odneseme sebou domů zakousnutého na některé části těla. Nejrizikovější je období jara a podzimu přesněji od dubna do konce května, a pak září až říjen. V této době se nejčastěji setkáváme s nákazou nemocí, které klíšťata přenáší. Výskyt klíšťat je téměř ve všech nadmořských výškách. Dříve se objevovali pouze v nižších, ale nyní se přesunuli i do vyšších nadmořských výšek, do hor. V posledních několika letech se o klíšťatech začali vést různé kampaně pro informování obyvatelstva o možném riziku. Ale i přes tyto snahy odborníků visí nad klíšťaty jistý otazník. Na následujících několika řádcích si ujasníme několik informací, týkající se právě boreliózy, která sebou nese, spolu s encefalitidou, velké riziko.
Každý z těchto dvou zákeřných nemocí je úplně jiná. Encefalitida, proti které se dá účinně očkovat, ale s léčbou je to o poznání horší. Nedá se plně léčit. Naproti tomu proti borelióze se nedá očkovat, ale moderní medicína zná účinné léky na její vyléčení.
Prvotní příznaky toho, že jste nakaženi boreliózou jsou zvýšená teplota, pocit zvracení, únava. Toto jsou ovšem klasické příznaky mnoha dalších nemocí, a proto si nakažený mnohdy ani nevšimne, že se s ním něco děje. Ve většině případů je nemoc objevena později.
Prvotní příznaky boreliózy jsou teda tak běžnou záležitostí, že jim nikdo neklade větší pozornost. Stejně tak začínají i běžné nemoci, které nikoho dnes již nerozhodí. Zde nastává první problém. Pacient včas neobjeví svou nákazu, protože sám si myslí, že se jedná například o běžnou chřipku, virózu nebo třeba úpal z dlouhého pobytu na sluníčku.
Jistotu, že se s tělem děje něco jiného, než je obvyklé, dostává člověk až po uplynutí asi měsíce. Tehdy se na místě infikace objeví asi dvoucentimetrová sytě červená skvrna, díky které by si měl být již každý téměř jistý, o co jde.
Až po objevení skvrny mohou lékaři s jistotou diagnostikovat boreliózu. Poté nastává odběr krve pacienta, který tuto nákazu potvrdí. V krvi se objeví protilátky, které se samy snaží bojovat proti infekci. Protilátky s v krvi objev až asi po uplynutí třiceti dnů od kousnutí klíštěte. Pokud budete mít štěstí a narazíte na lékaře, který objeví boreliózu mnohem dřív, máte vyhráno. Dostanete antibiotika, které nemoc zlikvidují.
V opačném případě, kdy nemoc neobjevíte včas, se musíte připravit na nepříjemné vedlejší příznaky, které doprovází průběh nemoci. Jedná se například o zhoršení zraku, dále postižení nervové soustavy, dále se mohou objevit pocity pálení kůže nebo různé bolesti svalů. Do této fáze mnoho pacientů ale nedospěje. Ve většině případů je nemoc objevena v počátečních fázích. Pacientovi jsou podávány antibiotika, doxycyklin, které tyto nežádoucí účinky omezují. Pro všechny, kteří darují krev pozor. Od doby, kdy jste byli infikování, nemůžete alespoň dva roky darovat krev.
V žádném případě není vhodné nemoc podceňovat ani nijak zlehčovat. Je sice pravda, že do nejhorších stádií se dostane jen minimum pacientů a většině stačí léčba antibiotiky, ale ani tak to není žádná banální nemoc. Patříte-li mezi náruživé turisty nebo prostě jen milujete přírodu a procházky po louce, měli byste myslet alespoň na základní ochranu před touto zákeřnou nemocí, která číhá v každé trávě. Žádné z opatření nikoho v pohybu přírodou nijak neomezuje.
Procházka přírodou není módní přehlídka, a tak není nutné dbát na módu, ale spíš na praktičnost. Doporučují se dlouhé kalhoty a tričko s dlouhým rukávem. Vše světlejších barev, protože tak snáze jdou lezoucí klíšťata objevit. Vhodné je též použití repelentu proti hmyzu, který ochrání nejen před klíšťaty, ale například i před komáry, či mravenci. Ihned po navrácení se z procházky se všichni členové rodiny musí zkontrolovat, zda si nějakého nechtěného návštěvníka přeci jen nepřinesli. Nezapomínejte ani na své mazlíčky, ti totiž taky mohou klíšťata přinášet. Jednejte rychle. Čím déle budete mít klíště na sobě, tím je větší riziko nákazy.