Hemoroidy jsou dost osobní věcí a spousta lidí to bere jako něco intimního, s čím by nejraděj nemluvili ani se svým ošetřujícím lékařem. Ale statistiky hovoří jinak. Tato nemoc je hojně rozšířená a tak není důvod o ní mlčet. Každý druhý občan České republiky má zkušenosti s touto nemocí, což už je docela vysoká pravděpodobnost, že to potká i Vás. U osob starších padesáti let je výskyt ještě častější. Čísla hovoří dokonce o více než padesátiprocentní pravděpodobnosti výskytu této nemoci ve vyšším věku.
Hemoroidy nejsou mezi lidstvem žádnou novinkou. Tato nemoc se objevuje už od počátku lidstva a setkáváme se ní ve všech kulturách. Antičtí lékaři se zmiňovali o této nemoci v Řecku, ale i v Římě. Zde bylo běžnou součástí každého občana malé zrcátko, které se používalo na toaletě, aby člověk zjistil, zda u něj nemoc nepropukla. Zmínka je i ve slavném Chamurappiho zákoníku, což je nejstarší zákoník lidstva, kde se za odstranění hemoroidů dokonce slibovala spravedlivá odměna.
Hemoroidy teda nejsou ničím neobvyklým. A dokonce, podíváme-li se na ně z lékařského hlediska, zjistíme, že stavba těla člověka je přizpůsobena tak, že v oblasti kolem řitního otvoru se nachází nespočet cévních pletenců. Ty se mohou za jistých podmínek nalít krví a splétat se do uzlů. Můžeme si podat malé přirovnání s křečovými žilami. Tyto uzly ovšem není nutné hned brát za výrazné omezení lidského života. Řekněme si to upřímně, v omezeném množství je má každý z nás.
Nepříjemnosti spojené s hemoroidy jsou opravdu pro všechny spíše otravné. Nepříjemná bolest nebo dokonce krvácení jsou nejčastějšími příznaky, že se s tělem děje něco. Dalšími typickými příznaky jsou bolest v konečníku, pálení, tlak, pocit svědění, odtok krve při běžných hygienických návycích.
Objeví-li se tyto příznaky, je dobré si zajít k odborníkovi, aby tuto nemoc potvrdil nebo případně vyvrátil. Ono se totiž může jednat i o úplně jinou nemoc, která si žádá léčení. Proto není dobré otálet, a jakmile se objeví jakékoliv nepřirozené příznaky navštívit odborníka. Může se dokonce jednat i o rakovinu konečníku nebo tlustého střeva.
Statistiky jsou neúprosné a bohužel smutné. Česká republika hraje prim co do výskytu těchto rakovinových onemocnění ve světě. Okamžité vyhledání specialisty po objevení příznaků je nutností. Pokud se jakákoliv nemoc objeví hned v počátku, je to lepší, než když se s její léčbou otálí.
Obecně lze říci, že hemeroidy se vyskytují dvojího druhu. Jedny jsou vnitřní, které se nachází uvnitř řitního kanálu a druhé jsou tzv. zevní, které se tvoří pod kůží při řitním otvoru.
Příznaky u obou druhů hemoroidů jsou velmi podobné. V obojím případě jsou pro pacienta dosti nepříjemné a mnohdy i bolestivé a často přicházejí velmi nečekaně. Je proto velmi těžké dopředu odhadnout, nachází-li se člověk v ohrožení, a kdy naopak mu žádné nebezpečí ze strany hemoroidů nehrozí.
Existují však některé faktory, které nám mohou napovědět, že se hemoroidů můžeme začít pomalu obávat. Je to například období těhotenství, porod nebo následné šestinedělí. Dále období trvalejší průjmů nebo doba zácpy. Velmi ovlivňujícím faktorem je i životní styl, strava a stres.