Třetina populace zažila v životě panický záchvat, desetina zažívá svíravý strach a panické ataky bez důvodu dlouhodobě. Přehlížením problému se oslabuje nejen organismus, je důvodem ke vzniku mnoha chronických, virových nebo zánětlivých onemocnění, ale především může dojít ke zhoršení stavu vedoucímu k depresím, stresové poruše nebo potížím se spánkem. Dlouhodobý permanentní stres navíc vede k prohlubování potíží a rozhodně není řešením sklenka alkoholu ani samoléčba za pomoci vyhledávače.
Strach: obrana života i zabiják radosti
Jaké je to žít v neustálém strachu bez příčiny? Lidé trpící generalizovanou panickou poruchou žijí v permanentním stresu, protože nikdy není jasné, kdy panická ataka opět udeří nebo jak silná bude. Z toho důvodu volí někteří izolaci, jiní naopak vezmou za vděk skleničkou vína či něčeho tvrdšího, to však jen onemocnění zhoršuje. A zatímco běžný strach funguje jako obranný mechanismus pro přežití, tento strach bez příčiny zabijí v dotyčném veškerou radost ze života.
„Pomoc, mám infarkt!“
Jak vypadá panický záchvat? Především se projevuje obdobně jako infarkt. Dotyčný trpí dušností, svíravý pocit v hrdle nedovoluje se nadechnout a vše doprovází bušení u srdce, tělo zalévá studený pot. Doslova se jedná o boj o život. Po příjezdu do nemocnice však nastává šok, všechna vyšetření vylučují jakékoli závažné kardiovaskulární nebo jiné onemocnění. Záchvaty se ovšem opakují s větší razancí, dochází k depresivním stavům, poruchám spánku nebo pocitům ochrnutí různých částí těla.
Pomůže jedině psychoterapie
V takových chvílích je jedinou správnou možností navštívit psychoterapeutické centrum a sjednat si první setkání, na kterém se definuje léčebný proces. Většinou je postaven na dvou pilířích, přičemž prvním je kognitivně-behaviorální psychoterapie, která si klade za cíl odstranění příčin vzniku těchto stavů. Druhým pilířem jsou dechová a svalová cvičení, která napomohou zvládnout záchvaty paniky a zklidnit se. K třetímu pilíři léčby se přistupuje jen ve výjimečně těžkých případech, kdy je nutné nasadit šetrná antidepresiva.