Kuří oko je poměrně nepříjemnou záležitostí. Jde o šedožlutě zabarvený útvar kulatého tvaru o velikosti 3 až 12 mm. Vytváří se z odumřelé kůže, na které byl vyvíjen po delší dobu silný tlak nebo tření. Nejčastěji postihuje plošky pat, malíčky, palce u nohou a klouby.
Typy kuřích ok:
• tvrdé kuří oko (nejčastější forma, okolí jádra kuřího oka je většinou zanícené)
• měkké kuří oko (vzniká nejčastěji mezi prsty z důvodu častého tření a větší vlhkosti)
• zrnité kuří oko (většinou ve formě skupinky několika drobných nebolestivých útvarů)
• vaskulární kuří oko (obsahuje kožní cévky, po odstranění krvácí)
• neurovaskulární kuří oko (obsahuje kožní cévky i nervy, je velmi bolestivé)
• fibrózní kuří oko (tvoří se z dlouhotrvajícího kuřího oka, odstraňuje ho lékař)
Příznaky
Charakteristickým rysem kuřího oka je velká bolestivost, která dokáže člověku znepříjemnit i obyčejnou chůzi. Pod povrchem kuřího oka je totiž tvrdý čep, který při tlaku nebo došlapu tlačí na kost a podkožní nervy, což se zákonitě projeví silnou bolestivostí.
Při mírném podrbání kuřího oka se jeho povrch začne drolit, zbělá a zdrsní. Na rozdíl od známějších bradavic jsou však kuří oka nepřenosná a po odstranění nekrvácejí. Mezi první příznaky kuřího oka patří zrohovatělá kůže, bolest nohy nebo hrbolek na kůži.
Příčiny
Příčinou vzniku kuřího oka je téměř vždy nepohodlná obuv. Při nevhodné poloze nohy v těsné botě nebo v botě s příliš vysokým podpatkem je totiž kůže nohy dlouhodobě utlačována ke kosti.
Není žádným překvapením, že kuří oka se vyskytují mnohem častěji u žen než u mužů. Neděje se tak z důvodu větší dědičné zátěže, ale právě proto, že ženy daleko častěji používají nepohodlné boty, boty s příliš úzkými špičkami a samozřejmě také boty na vysokém podpatku.
Léčba
Kuří oko lze při troše šikovnosti odstranit doma. Při prvních příznacích je dobré zakoupit v lékárně volně prodejnou náplast na kuří oka. Ta obsahuje kyselinu salicylovou, která ztvrdlou kůži změkčí. Po dvou týdnech nošení by mělo jít oko po horké lázni vydloubnout. Pozor však, aby náplast byla po celou dobu nošení umístěna na správném místě. Kyselina salicylová totiž může na zdravé kůži vyvolat podráždění. Traduje se, že na kuří oko pomáhá obklad z cibule a octa, který po několika aplikacích napomůže kuřímu oku se samo vyloupnout.
Lepší volbou je nechat si kuří oko odstranit u zkušeného pedikéra. Ten ho žiletkou nebo nožíkem seřízne, nanese vhodnou mastičku a zalepí speciální náplastí. Existuje také možnost laserového odstranění, které je však poměrně dost bolestivé.
Prevence
Jedinou prevencí proti kuřímu oku je nošení pohodlné obuvi, která nikde netlačí a nemačká. Některá kuří oka po přechodu na pohodlnou obuv dokonce sama zmizí. Doporučuje se nohy také pravidelně obrušovat pomocí pemzy.