Low carb fáze ketogenní diety

Aby držení ketogenní diety nemělo negativní vliv na vaše sportovní výkony, nebo chcete-li fyzickou aktivitu obecně, je vhodné zvolit její cyklickou variantu. V takovém případě potom nebudete omezovat přísun sacharidů po celou dobu jejího trvání. Místo toho si celý týden rozvrhnete tak, že po dva dny můžete zařazovat sacharidy do jídelníčku jako obvykle. Větší část týdne oproti tomu bude probíhat za naprosto minimálního příjmu jakýchkoliv sacharidů. Půjde o tzv. low carb fázi této diety. Pojďme se nyní společně podívat na to, jak tato fáze bude vypadat, co vás během ní čeká, a na co je dobré dát pozor.

Už samotné jméno do značné míry naznačuje, o co tu půjde především. Low carb, čili nízký příjem sacharidů bude naprosto zásadní. Během jejích pěti dní proto v ideálním případě úplně vyřadíme veškeré potraviny s obsahem sacharidů. Pokud už ale máme přece jenom nějaké ty sacharidy přijmout, snažíme se pečlivě dbát na to, aby jejich celkový souhrn nepřesáhl množství 40 gramů za den.

Během těchto dní můžeme absolvovat naše tréninkové jednotky přesně v takové podobě, na jakou jsme zvyklí a jaká nám vyhovuje. Postupně se během nich budou odbourávat naše glykogenové zásoby, a to tak dlouho, až úplně zmizí. Takovou situaci označujeme jako ketózu. Je pro ni přitom charakteristické v první řadě to, že náš organismus v ketóze získává energii spalováním tělesného tuku. Nemá totiž jinde kde brát: sacharidů se jaksi jinde nedostává. Obecně zhruba platí, že k tomuto vyčerpání zásob sacharidů dochází většinou po uplynutí dvou až tří dní. Můžeme tak počítat s tím, že přinejmenším čtvrtý a pátý den low carb fáze ketogenní diety se již bude odehrávat ve znamení ketózy. A tedy i spalování tuku.

Dříve, než se budeme věnovat samotnému jídelníčku, ještě jedno poměrně důležité upozornění. Po celou dobu trvání této low carb fáze diety bychom měli dbát na dostatečný přísun všech důležitých vitamínů. Z hlediska fungování lidského organismu totiž platí, že vyšší koncentrace ketonů, ze kterých budeme získávat energii, jsou pro naše tělo toxické. Aby je proto náš organismus mohl spolehlivě odplavovat, je důležité, abychom mu dodali dostatečné množství vitamínů. Kromě toho bychom se také měli snažit o něco více pít.

Co se týče vlastního stravování, tady se můžeme řídit čistě podle pouček klasické ketogenní diety. Čili přijímáme potraviny bohaté na bílkoviny, strava by obecně měla být vyvážená co do poměru bílkovin a tuků. Samozřejmě je dobré mít přehled o našem typickém energetickém výdeji, a snažit se jej příliš nepřekračovat. Čím rychleji a čím více tělesného tuku se snažíte odbourat, tím větší rezervu byste tu mezi přijatou a vydanou energií měli mít.

Jinak se ale v jídle příliš nemusíte omezovat, a tuky není třeba příliš hlídat. Na snídaní si tak například můžete dopřát vajíčka se slaninou nebo i tučnější tvrdý sýr. Na svačinu potom opět sýr, na oběd třeba pečené maso, a tak podobně můžeme pokračovat až do večera. Naše běžná strava je totiž zhruba z větší poloviny tvořena právě sacharidy, čtvrtinu zastupují bílkoviny a zbytek tuky. Pokud proto prakticky úplně vyřadíme sacharidy, výsledkem bude intenzivnější metabolismus tukových „zásob“.

 

 

Filed in: Ketonová dieta
© 2012- Doktornet.cz :::