Ketonová dieta není tak úplně jako většina ostatních doporučení, která člověka slibují dovést ke ztrátě přebytečných tukových polštářů. Nakonec vždyť‘ stačí nahlédnout do typického jídelníčku sestaveného podle jejích principů. Tentokrát tu nenajde žádné drasticky omezené porce potravin, ani nejrůznější podezřelé náhražky všeho toho, co vám chutná. Místo toho si počtete ve skutečně výživném seznamu, který se drží několika poměrně lákavých zásad. Snídejte vajíčka s uzeninou! Svačte nejlépe tučnější sýry. Při přípravě oběda nešetřete na mase! K večeři si dejte uzeninu, na kterou zrovna máte chuť. Ptáte se, jak je vůbec možné se při takové skladbě jídelníčku zbavit tělesného tuku? Docela jednoduše. Na následujících řádcích vám stručně představíme, co všechno se během ketonové diety s vaším organismem bude dít, a proč se vám může podařit zhubnout.
Nejoblíbenější varianta ketonové diety probíhá v takzvaných cyklech, kdy střídáme ideálně pětidenní období vyloučení sacharidů z naší stravy, s dvoudenními fázemi, během nichž sacharidy opět zařazujeme, a naopak snížíme přísun tuků.
Hlavním účelem takové speciální úpravy jídelníčku je proměna klasického poměru živin typického pro jídelníček běžný v našich zeměpisných šířkách. Ten obvykle vypadá tak, že jsou v něm asi z poloviny zastoupeny sacharidy, bílkoviny tvoří nějakých třicet procent, a zbytek zbývá na tuky. Pokud však místo toho přejdete na ketonovou dietu, poměr vaší stravy se po vyloučení sacharidů změní na asi sedmdesát procent tuků, a zbytek bílkovin.
Z hlediska fungování vašeho organismu je důležité vědět, že za běžného stavu se přijaté sacharidy proměňují na tzv. glykogen, který následně ve svalech slouží jako důležité palivo. Pokud však sacharidy během ketonové diety ze stravy vyloučíte, svalové zásoby glykogenu nashromážděné z minula se velice brzy, zhruba za dva nanejvýš tři dny, vyčerpají. Následuje jednoduchý efekt. Protože vaše tělo stále potřebuje získávat energii pro fungování svalů, nezbude mu nic jiného, než na glykogen proměňovat váš tělesný tuk. A ten se tak proto začne spalovat rychleji než doposud.
Pokud se tedy budete držet zmíněného doporučovaného pětidenního cyklu, již ve středu či čtvrtek vaše tělo pracuje v „novém“ režimu ketózy. Dochází k metabolismu tuků, z nichž se postupně stává glykogen. Jeho hladina v těle je nicméně ve srovnání s předchozím stavem velice nízká. Proto se v tyto dny důrazně doporučuje vyhnout se namáhavějším formám tělesné aktivity, především tedy například náročnému tréninku v posilovně. Skutečně velice snadno by totiž mohlo dojít k naprostému svalovému vyčerpání.
Po pěti dnech omezení příjmu sacharidy můžeme opět na dva dny zařadit, ale místo nich o něco omezíme příjem tuků. Výsledkem je přirozené doplňování zásob glykogenu ve vašem organismu. Což vám zároveň zaručí dostatek energie pro fyzickou aktivitu či cvičení v následujících dnech.
V této souvislosti je samozřejmě třeba zvýraznit, že podobná úprava jídelníčku je vhodná spíše pro krátkodobější dodržování. Určitě ji nelze doporučit jako stálé řešení. Už proto, že při držení ketonové diety v našem těle dojde k intenzivnímu snížení produkce a tím i celkové hladiny hormonu inzulinu. Spolu s tím se samozřejmě v krvi zvýší hladina ketonů, což může mít rizikové následky. Tím nejdůležitějším z nich je zvýšení kyselosti krve, přičemž její výraznější výkyvy nejsou žádoucí. Mohou totiž způsobovat pocity celkové tělesné slabosti a vyčerpání. Nebo dokonce přímo nevolnost, končící v některých případech nutkáním na zvracení. Více než kdy jindy je proto nutné ketonovu dietu držet s rozmyslem, a nikdy ne zbytečně dlouho.